Plant art / Bitki sanatı

Bitki heykeller, dünyanın dört bir yanında görenleri fantastik bir dünyanın içine çekiyor. Yaratıcılığın bahçecilikle buluştuğu noktada, üretiminde malzeme olarak bitkiyi seçen sanatçılar, hayal gücünün sınırlarını zorlarken ortaya devasa canlı heykeller çıkıyor.

Atlanta Botanik Bahçeleri’nde Mosaiculture sergisi:
“Hayali Dünyalar/Bitki Devlerin Yeni Krallığı”

atlanta botanik bahcesi1

Atlanta Botanical Gardens ve International Mosaiculture ortak çalışması sonucu ortaya çıkan Imaginary Worlds (Hayali Dünyalar), ekibin onları dünya çapında üne kavuşturan  ilk sergisi. Yenilerinin eklenmesiyle ihtişamı daha da artan sergide, şu an için 28 yaşayan fantastik heykel yer alıyor.

atlanta botanik bahcesi2
Bu görsel şölen hummalı bir çalışmanın sonucunda ortaya çıkmış ve bakımı sürekli devam ediyor. Binlerce tohum toprak ve ağ ile kaplanan metal kalıplara dikiliyor. Kalıplara dikilen binlerce çok yıllık bitki, rengarenk ve süslü desenlerle çelik konstrüksiyonları kaplayarak, inanılmaz bir görsel şölene dönüşüyor. Topraktan dahili sulamanın yanında elle sulama da bitkilerin sağlıklı büyümesine yardım ediyor. Bitkiler büyüdükçe, artistik çizgileri korumak için, her hafta titizlikle düzeltiliyor.

atlanta botanik bahcesi3

 

Sedef Karakaş
Kaynak: Imaginary Worlds / A New Kingdom of Plant Giants