Bahar aylarında bitki bakımı

Yoğun kış aylarını bitirmiş ve baharın ilk gününü selamlamış bulunuyoruz. Baharın sıcaklığı bizi kış uykusundan uyandırırken, bitkilerde de hızlıca bir çiçeklenme, filizlenme söz konusu. Cadde kenarlarındaki ağaçlarda pembe ve beyaz çiçekleri görmeye, budanan ağaçlarla karşılaşmaya başladık bile. Peki biz evimizdeki ve bahçemizdeki bitkiler için bahara girerken neler yapmalıyız?

useful-spring-gardening-tips

Kış boyunca yağış ve soğuk sebebiyle toprak sertleşir ve çöker. O yüzden bahar aylarında yapmamız gereken işlemlerden ilki dış mekanda bulunan bitkilerimizin toprağını havalandırmak ve besin takviyesi yapmaktır. Toprağı havalandırmak için bazen profesyonel aletlere ihtiyacınız olmaz, saksı bitkilerinizde çubuk ya da çatal kullanabilirsiniz.  Fakat havalandırma yaparken köke zarar gelmemesine dikkat edin. Bahar aylarında uyanan bitkilerin gelişimini desteklemek için uygun besinler verilmesi, gübrelenmesi ya da toprak takviyesi yapılması gerekir.

budamaBitkilerimizin bakımında diğer önemli adım ise budamadır. Bahar aylarına girerken budama yaparak bitkinin sağlıksız ve kurumuş dallarının budanması ile yeni sürgünlere ve tomurcuklara yer açabilirsiniz.

Budama için en uygun mevsim ilkbahardır. Uyanma döneminde bitkinin boşa enerji harcayacağı kısımları keserek, gelişimine hız kazandırabilirsiniz. Bitkilerinizi budarken dallardaki göz yerlerine ve verev kesim yapmaya özen gösterin.

 

saksı değişimi

Bitkilerinizin baharla birlikte saksı değişimini yapmanız için uygun zamanı gelmiş bulunuyor. Saksısına sığmayan bitkilerinizi bir büyük saksıya geçirebilirsiniz. Peki bitkinizin saksıya sığıp sığmadığını nasıl anlarsınız? Eğer bitki kökleri saksının altındaki deliklerden çıkmaya başlamışsa, anlayın ki saksıya artık sığmıyor. Fakat bazen kökler saksının altından çıkmasa da saksı dibinde dolanabilir, bitkiyi rahatsız etmeden saksıdan hafifçe çıkararak kontrol edebilirsiniz. Bitki kökü çok uzamışsa biraz kök budaması yapabilirsiniz.

Köklerinde bulunan toprağı biraz temizleyerek yeni saksısına yerleştirdiğinizde hazırladığınız toprak karışımının bitkiye uygun olduğundan ve bitkiniz için yeterli gübre içerdiğinden emin olun. Saksıyı değiştirmeden önce bitkinizi sularsanız, saksıdan çıkarmanız daha kolay olacaktır.

seeds

Bir diğer baharda yapılabilecek iş ise tohumların dikilmesidir. Fakat tohumları dikmek için doğru zamanı yakalamalısınız. Eğer havalar ısınmaya başlamadan, erken baharda dikim yaparsanız tohumların ıslanarak çürümesine sebep olabilirsiniz. Bu sebeple ortala 12-14 derece arası sıcaklıklara gelene kadar tohumlarınızı dikmeyin. Unutmayın ki tohumlarınızın filizlenmesi için toprağın belli bir sıcaklığı onlara sağlıyor olması gerekir. Tohumlarınızı diktiğiniz yerlerde daha önceden aynı bitki olmamasına özen gösterin.

yabaniot

 

Bir diğer bahçede dikkat etmeniz gereken husus, bahar aylarında çoğalan yabani otlar. Yabani otları temizlerken kökünü tamamen çıkarabilirseniz çok daha iyi olacaktır. Eğer bitki üzerinde tohum görüyorsanız, bitkiyi bir poşete geçirip kökünü topraktan ayırırsanız, tohumların toprağa dökülmesini engelleyerek yeni yabanı otların çıkmasına olanak vermemiş olursunuz.

 

Son olarak değinmemiz gereken konu bitkilerin üzerindeki böcek ve zararlılar. Bahar dönemleri zararlıların en çok görüldüğü zamanlardır. Bu yüzden, bitkileriniz yaprak altlarını, tomurcuklarını sık sık kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Zararlı bir bit ya da böcek gördüğünüzde o bitkiyi diğer bitkilerinizin yanından ayırın ve zararlının türüne göre hemen bir ilaçlama yapın.

Bitkilerle ilgili sorularınız ya da bakım ihtiyaçlarınız için bize aşağıdaki iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz. Herkese iyi baharlar…

Mobil: +90 545 978 35 78
Atölye: +90 212 227 71 14
Mail: info@terraquadesign.com