Bu bitkilere inanamayacaksınız! Sıradışı bitkiler

Bazı bitkiler görmeye alıştığımızın çok dışında özelliklere ve görüntüye sahiptir. Sizler için bu inanılmaz bitkilerden bir derleme yaptık. Bakmadan geçmeyin!

 

romanesco broccoli
Romanesco Biroccoli (Romanesque cauliflower):

16. yüzyılda İtalya’da keşfedilen Romanesco broccoli eşsiz fraktal yapısıyla dikkat çeken bir bitki türü. İşin en ilginç yanı Da Vinci’de gördüğümüz altın oranı bu bitkide de görebiliyoruz. Matematiksel bir düzen içinde spiral şeklinde büyüyen Romanesco broccoli altın oranı veren sayı dizisine uymasıyla sıradışı bitkiler listemizde başı çekiyor.

 

 

Mimosa_pudica
Mimosa pudica (Küstüm otu):

İnsan vücudundakine benzer bir elektriksel akımla yapraklarına dokunulduğunda kapanan küstüm otu, adını bu özelliğinden alır. Sağlıklı bir küstüm gün doğumunda yapraklarını açar ve gün batımıyla yapraklarındaki suyun çekilmesiyle kapanır. Biraz narin olan küstüm her türlü toprakta yetişiyor.

 

RAFFLESIA

 

Rafflesia:

Dünya’nın en büyük çiçeğine sahip olan Rafflesia isimli bitki Endonezya, Sumatra, Borneo Adaları ve Tayland’da yetişir. Yalnızca 2hafta hayatta kalan bitki 1. hafta sonunda çiçek açıyor ve genişliği 1 metreye, ağırlığı 11 kilograma kadar ulaşabiliyor.

 

 

aloe vera

 

Aloe vera (Sarısabır):

Sarısabır olarak da bilinen Aloe vera, M.Ö. 1500’lü yıllardan beri doğal tedavide kullanılıyor. Şifa dolu bu bitkinin en ilginç özelliği herhangi bir işlemden geçmeden tedavi edici olarak kullanılabilmesi. Taze Aloe vera yapraklarında hazır bulunan jel etkili bir cilt yenileyicidir. Aloe bitkisinin faydaları sindirim siteminden, bağışıklık sistemine kadar etki ederek vücuda şifa veriyor.

 

 

airplant

 

Tillandsia / Airplant (Hava bitkisi):

Bu ilginç bitkiler toprağa ihtiyaç duymadan yaşamlarını sürdürebiliyor. Hava bitkisi besin ve su ihtiyacını kökünden değil yapraklarından sağlar. Kök kısmı ise bir yere tutunmaya yarar. Bitkinin üzerinde rahatça görülebilen sedefli kısımlar, havadaki nemin bitkinin bünyesine alınmasını sağlar.

 

 

venus-fly-trap

Dionaea muscipula / Venus flytrap (Sinekkapan):

Cazibeli yapraklara sahip Sinekkapan bitkisi adını üzerine konan böcekleri kıstırarak sindirmesinden alır. Nesli tükenmekte olan bu etçil bitki, yapraklarındaki ultra duyarlı tüylerle böceklerin varlığını algılar. Yaprak 1 saniye içinde kapanır ve bitki avını öğütmeye başlar.

 

 

Desmodium Gyrans

 

Desmodium Gyrans (Dans eden bitki):

Güneşli bir günde sesle birlikte hareket ettiğini görebileceğiniz bu bitki dans eden bitki ya da telgraf bitkisi olarak bilinir. Yapraklar ilk çıktıkları andan itibaren ses titreşimlerine tepki verir ve bitki geliştikçe hareketleri artar. Üstelik nazik bir bitki olmadığı için kolay yetiştirilebilir; sulanan ve iyi bakılan telgraf bitkisi hemen dans edecektir.