Kokedama nedir?

Kokedama nedir? sorusu bugünlerde sıklıkla duymaya başladığımız bir soru. Kokedama, Japonların kültürüne ait bir yöntem.

kokedamaKokedama bir Japon bonsai stilidir ve bitkinin köklerinin bir yosun topunun içine koyularak iple çevresinin sarılması ile yapılır. Basitçe kelimenin anlamına bakarsak “koke” yosun, “dama” ise top demektir. Orijinal Japon sanatında kokedama, bonsai ağaçları içindir.

Japonlar Wabi-sabi estetiğini kısaca şöyle açıklar: “Doğanın kusurlarının kabul edilmesi ve doğal güzelliğin geçiciliği…” Wabi-sabi’nin karakteristik özellikleri; basitliği, samimiyeti, dünyeviliği, düzensizliği, zorluğu, doğallığı ve gözlemlemeyi içerir. Kokedama da bu bahsettiğimiz Wabi-sabi ilkelerinin bir yansıması olarak yaratılmıştır.

kokedama
Kokedama, gün geçtikçe modern bahçecilik anlayışı içerisinde daha fazla yer almaya başladı. Saksıların tavana ya da havaya asılarak oluşturulduğu düzenlemelere yeni bir soluk getirdi. Üstelik bakımının kolaylığı ve bir çok bitkiyi kokedama için seçebiliyor olmanız büyük avantaj. Orkide çeşitleri, çim ve eğreltiotları, şifalı otlar ya da çok yıllık bitkiler hatta bazı soğanlı bitkiler bile kokedamada kullanılabilir.

Kokedamanızı iç ya da dış mekanda bir yere asabilir ya da bir kase içine oturtarak büyütebilirsiniz. Kokedamayı sularken ya fısfıs kullanmalı ya da su dolu bir kasenin içinde bir kaç dakika bekleterek suyu emmesini sağlamalısınız.

91h4ucMgdrL._SL1500_

Siz de nasıl yapıldığını öğrenmek isterseniz, workshop sayfamızı ziyaret edin.