Lithops bitkisi hakkında bilmeniz gerekenler

lithops2Lithops bitkisi nasıl bir bitkidir? Hangi koşullarda yaşamaktan hoşlanır ve nasıl büyür, nasıl çoğalır? Bu sorularla ilgili cevaplar arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Lithops Nedir?

Lithops bitkisi Mezemgiller familyasındandır ve kökeni Afrika’nın güney kısımlarındaki taşlık, kayalık ve yarı çöl alanlardır. Taşa benzerliği sebebiyle ‘yaşayan taş’ olarak da bilinir.

Bitki iki yuvarlak yapraktan oluşur ve yaprakların arasından yeni yapraklar büyür ya da çiçek açar. Orta kısımdan yeni yapraklar çıktıkça eski yapraklar ölür. Lithops’ların gövdesi yok gibi gözükür fakat aslında toprak altında bir gövde kısmı vardır. Kuru ve sıcak havaya karşı kendini bu şekilde korur.

İri taneli ve kumlu topraklarda yaşarlar ve geniş, derin saksıları severler. 10-15 cm derinlikteki saksılarda kökler rahatça gelişebilir. Yetişkin Lithops’ların kökleri oldukça uzun olabilir, bu yüzden bitkinizin köküne göre derinlikte bir saksı seçmeye özen gösterin.

Lithops nasıl sulanmalıdır?

Lithops bitkisi sonbaharda büyümeye başlar ve kış, bahar aylarında büyüme devam eder, yaz başında ise uyku durumuna geçer. Aşırı sıcak dönemde dinlenmek ister. Yaz sonuna kadar, büyüme döneminde depoladığı suyu kullanır. Uyurken hemen hemen hiç su istemez, eğer sık sulama yaparsanız çürümelerine sebep olursunuz. Bitkinizin büzüştüğünü görürseniz bir iki damla su verebilirsiniz. Yaz aylarında az miktarda sulayın ve sadece toprağın üst kısmı ıslansın, bitki dinlenme döneminde bol sulanmamalıdır. Serin günler tekrar başlayınca onlar da büyümeye başlar.

Yeni gövde, eskilerin içindeki suyu kullanarak büyür o yüzden buruşan yaprakları kopartmamalısınız. Bitkinizi don olaylarından koruyun.

Unknown

Nasıl toprak sever?

Hızlı nemlenen ve çabuk kuruyan bir toprakta yetişmelidir. Lithops bitkilerinizi doğal çakıllarla toprağı kapadığınız bir çanakta yetiştirebilirsiniz. Bitki, taklit özelliğini kullarak taşlardan ayrılamayacak şekilde büyür. Saksının dibinde delikler olması onlar için iyidir.

Işık ihtiyacı

Bu bitkilerin Güney Afrika’nın geniş kurak düzlüklerinde yaşadıklarını unutmamalıyız. Bu bölgelere yıl boyunca çok az yağış düşer. Lithops’lar, yeterli ışık alamazsa rengini kaybetmeye ve daha yeşil olmaya başlar, ışık aldığı tarafa doğru büyüme gösterir. Ani ve yoğun ısı ve ışık değişiklikleri bitkiye zarar verir ve yaralanmasına sebep olur. Yeni aldığınız bitkilerinizi alıştırma sürecinde iyi gözlemlemelisiniz.

Çiçek dönemi
images

Çiçek açma mevsimi kış aylarıdır. Bitkiniz çiçek açmamışsa  henüz yeteri kadar büyümemiş demektir, genelde 3-5 yaşlarına geldikten sonra çiçek açarlar. Bazen bir kökten 10 kadar bitki çıkabilir, ancak bu yıllar alır. Yeteri kadar güçlü ışık aldığında ve fazla sulama yapılmadığında hızlı gelişirler. Kışın serin yerlerde ve tamamen kuru toprakta olmaları gerekir ve yazları ise hafif nemli toprağa ihtiyaç duyarlar.

Bazı Lithops’lar Temmuz’da bazıları ise Kasım ayında çiçek açar.