Dünya üzerindeki en iyi botanik bahçeler

Dünya üzerinde görülmeye değer bir çok doğal güzellik var. Botanik bahçeleri, benzer bitki gruplarının yan yana yer alması sağlanarak düzenlenen canlı bitki koleksiyonlarıdır. Bitkilerden zengin koleksiyonlar oluşturularak kurulan bahçeler, şehirlere yakın konumlanmalarıyla, insanların doğa ile özlemini gidermek amacı da taşır.

Özel planlamalar, yoğun çalışma gerektiren botanik bahçelerinin yapım aşamaları uzun süreçler gerektirir. Dünya üzerinde görülmesi gereken botanik bahçelerini sizin için derledik.

Jardim Botanico, Rio de Janerio, Brezilya

Jardim Botânico bölgesinde bulunan bahçe yaklaşık  6,500 tür barındırır. 1808’de kurulmuş, ancak 1822 yılında halka açılmıştır. 140 hektarlık alana yayılan bahçe Corcovado dağının eteklerinde konumlanmıştır.

Jardim-Botânico-4
Jardim-Botânico-1

Jardim-Botânico-2

Brooklyn Botanik Bahçesi, New York, ABD

1910 yılında 21 hektarlık bir alan üzerine kurulan Brooklyn Botanik Bahçesi, her yıl yakşalık 900,000 kişiyi ağırlıyor. Özel bitki koleksiyonları, kış bahçeleri, sanat galerileri içeren bahçe, bir çok turistin göz bebeği.

brooklyn-botanical-garden
brooklyn botanic 2

Singapur Botanik Bahçesi, Singapur

74 hektarlık kocaman bir alana kurulu 20,000 orkide çeşidi, bir çocuk bahçesi, bir evrim bahçesi, bir yağmur ormanı, yabani maymunlar, su kaplumbağaları ve çok daha fazlasını barındıran Singapur Botanik Bahçesi 1859 yılında kurulmuştur ve Dünya üzerindeki en dikkate değer bahçelerden birisidir.

1280px-SunGarden-SingaporeBotanicGardens-20070102
Singapore_Botanic_Gardens
Singapore_Botanic_Garden2

 

Berlin-Dahlem Botanik Bahçesi ve Botanik Müzesi, Berlin, Almanya

Halka 1910 yılında açılan Berlin Botanik Bahçesi 43 hektarlık bir alan üzerine kuruludur. 22,000 çeşit bitkiye ev sahipliği yapar ve Berlin Üniversitesi’nin bir parçası konumundadır.

botanische garten 1
Botanical_Garden_Berlin_-_Victoria_House_(flo)

Kraliyet Bahçeleri, Kew, İngiltere

Bu 121 hektarlık muazzam bahçe, Dünya üzerindeki en büyük bitki koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. İçerisinde pek çok farklı sera barındıran Kew Bahçeleri, 250 yıldır insanlara botanik çeşitliliği görebilecekleri bir cennet gibidir ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır.

kew gardens2
kew gardens

1280px-Kew_Gardens_Palm_House,_London_-_July_2009

Kirstenbosch Ulusal Botanik Bahçesi, Cape Town, Güney Afrika

Masa Dağı’nın ayaklarında yer alan 36 hektarlık alana yayılı bu bahçe 1914 yılında, ülkenin floral çeşitliliğini korumak için kurulmuştur. UNESCO tarafından korunan bir diğer botanik bahçedir.

kirstenbosch-national2

kirstenbosch-1

kirstenbosch-national1

Montreal Botanik Bahçesi, Montreal, Kanada

1931’de kurulan bahçe 75 hektarlık bir alan üzerindedir ve koleksiyonlarının ve tesislerinin çeşitliliği ile tanınır. Bahçenin içerisinde bonsai ve penjing koleksiyonlarını içeren bir Çin Bahçesi, Japon çiçeklerinin süslediği bir Japon bahçesi, yerel Kanada bitkileri ve Alp ahçesi vardır.

montreal botanical garden
Montreal-garden-feature-

photos-lifestyle-jardin-botanique-montreal-251

Butchart Bahçeleri, British Columbia, Kanada

Vancouver Adası yakınlarında bulunan bahçenin kurucusu Robert Pim Butchart’tır. 1888 yılında bahçe civarına taşınan Butchart ailesi uzun yıllar boyunca uğraş vermişlerdir. Her geçen yıl yeni bölümler eklenen bahçenin bir çok sosyal aktiviteye sahip olması da tercih sebepleri arasında.

butchart garden
butchart garden2
Butchart_gardens_1

Nong Nooch Tropik Botanik Bahçesi, Chonburi Bölgesi, Tayland

2 hektarlık alana yayılı Botanik Bahçesi 1980 yılında halka açılmıştır. İçerisinde bir Fransız Bahçesi, Avrupa Bahçesi, kaktüs ve sukulent bahçesi, kelebek vadisi, orkide bahçesi ve dahası bulunmaktadır.

pty-nongnooch01

Acharya Jagadish Chandra Bose Hindistan Botanik Bahçesi, Kolkata, Hindistan

Daha önceden Hindistan Botanik bahçesi olarak bilinen bahçeler 12,000’den fazla bitki çeşidine ev sahipliği yapar. 109 hektarlık alana kurulu bahçede bulunan bazı türlerin nesli tükenmek üzeredir. 1787 yılında bir İngiliz subay oln Robert Kyd tarafından kurulmuştur. Bahçe içerisinde devasa banyan ağaçları, en dikkat çeken bitkilerdir.

indian garden
800px-Acharya_Jagadish_Chandra_Bose_Indian_Botanic_Garden_-_Howrah_2011-01-08_9732
b4a86f804f619ea427931bf497343f2d

Monte Palace Tropik Bahçesi, Portekiz

70 hektarlık alana kurulmuş Monte Palace, dikkat çeken bir tropik bitki koleksiyonuna sahiptir. Orta kısmında bulunan göl, kuş çeşitlerine ev sahipliği de yapar. Kuğuların ve tavus kuşlarının yer yer görülebileceği bahçe, renkli manzaralara sahiptir.

monte palace 2

montepalace

monte palace

Kraliyet Bahçeleri, Sydney, Avustralya

Avustralya’da bulunan en eski botanik bahçe olan Kraliyet Bahçeleri 1816 yılında kurulmuştur ve Avustralya haricinde Güney Pasifik kıyılarından da bir çok bitkiye ev sahipliği yapar.

sydney Botanic Gardens rose pavilion

sydney Botanic Gardens1

sydney Botanic Gardens

Koishikawa Korakuen Bahçeleri, Tokyo, Japonya

 

1630’lu yıllardan beri Tokyo’da bulunan bu bahçeler, klasik Japon sanatını yansıtır. Yıl boyunca değişen renklere bürünen ağaçlar ve baharda pembelikleriyle büyüleyen kiraz çiçekleri, Dünya üzerinde sık rastlanamayacak bir manzara sunar.

Koishikawa Korakuen Garden in Tokyo, Japan

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, İstanbul

 

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi (NGBB), 1995 yılında Ali Nihat Gökyiğit tarafından eşi Nezahat Gökyiğit adına hatıra parkı oluşturulmak amacıyla kurulmuş ve başlangıçta ‘hatıra parkı’ amacına yönelik bir bitkilendirme ve ağaçlandırma planı uygulanmıştır.

Önce yol inşaatı nedeniyle yapısı aşırı derecede bozulmuş toprak ıslah edilmiş; sonra 32 hektarlık park alanına takriben 50.000 ağaç ve çalı dikilmiştir.

Daha sonra amaç değiştirilerek, bir botanik bahçesi olma yolunda çalışmalara başlanarak 2002 yılında halkın ziyaretine açılmış ve 2003 yılında adı Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi olarak değiştirilmiştir. (http://www.ngbb.org.tr/tr/)

ngbb2
ngbb