Kaktüs ve sukulent bitkilerinizi kıştan koruyun

snow-cactus-winter-chollaSoğuk havalara karşı kaktüs ve sukulent bitkilerinizi nasıl korumalısınız?

Havaların iyice soğumasıyla birlikte kaktüs ve sukulentlerin ölüm haberleri gelmeye başladı. Bu durumdan bitkilerinizi korumak için bir kaç tavsiye vermek istedik.

Kaktüs ve sukulent bitkilerin içi su doludur. Bu bitkiler hava 10 dereceden aşağı düşmeye başladığı zaman korunmalı, balkonda ise içeri alınmalı ya da dışarda kalmaları gerekirse bir poşet ile üzeri kapatılmalıdır. Havalar bu derece soğuduğunda sık ve çok sulama yapmamalısınız.

Nemli toprak donabilir ve bu durumda bitkinizin kökleri çürüyeceği için sonucu pek iyi olmayacaktır. Bitkilerinizi içeri aldığınızda sıcak ortamda tutabilirsiniz ama ortamın biraz serin olmasında fayda var. Kışın sıcakta kalan kaktüs ve sukulentleriniz baharda çiçek açmayabilir. Baharda çiçek görmek istiyorsanız, bitkinizin biraz soğuğu tatmasına izin vermelisiniz.

Ayrıca bu bitkilerin kış döneminde uykuya girdiğini unutmamalı ve sulama, gübreleme olaylarına kalkışmamalısınız. Tabi bitkinizi iyice susuz bırakın demiyoruz fakat sulamalar en aza indirgenmeli ve don olma ihtimali olan günlerde sulamadan kaçınılmalıdır.

5-3-12010  041070049-01_xlg

Kaktüs ve sukulent bitkilerinizi içeri aldığınızda sulama gerektirdiği zaman mutlaka havadar bir yerde olmasını sağlayın. Sulamadan sonra hava almayan toprak geç kuruma sebebiyle çürümeye sebep olabilir. Eğer toprağınızın kalitesinden emin değilseniz kış gelmeden önce drenajı yüksek bir toprağa bitkilerinizi tekrar dikebilirsiniz.

Sorularınız ve önerileriniz için info@terraquadesign.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.