Kaktüslerde bakım ve yetiştirme

Satın alınan ya da doğadan toplanan kaktüsleri evinize ya da ofisinize, yani iç mekan bir yere getirdiğinizde en önemli soru nerede yaşamaktan mutlu olacağıdır.

$_32Kaktüsler bol ışık seven bitkilerdir fakat bu bol ışık ifadesi direk öğle güneşiyle karıştırılmamalıdır. Sabah ve öğleden sonra güneşinden hoşlanan pek çok kaktüs, direk öğlen güneşi almaktan hoşlanmaz. Yani kaktüslerinizi (hatta bir çok bitkiyi) direk öğle güneşine maruz kalacak yerlere koymamalısınız. Aksi takdirde bitkinizde güneş yanıkları ile karışılaşabilirsiniz.

Yaz aylarında öğle güneşinden kaktüsünüzü korumayı başardınız, peki kışın nelere dikkat etmelisiniz? Kış aylarında önem kazanan unsurlar ısı ve nemdir. Türlere göre ısı toleransı değişiklik göstermekle birlikte genel olarak kaktüslerin kış döneminde sıfır derecenin altında ve yağış alan bir yerde bulunmaması gerekir. Düşük sıcaklıklara tahammülü olmayan türleri iç mekanda, diğer türleri ise dış mekanda fakat ıslanmayacakları bir yerde tutabilirsiniz.

Kaktüsler kışları uyku döneminde geçirir. Ekim-Kasım aylarından başlayarak, Şubat-Mart aylarına kadar uyudukları süreçte istedikleri tek şey 5-15 derece arası ısı, kuru ve rutubetsiz ortam ve yeterli ışıktır. Bu dönem kaktüslerin sulanma periyotları ile ilgili değişiklikleri de beraberinde getirir.

Mart sonundan itibaren sulamalar ılık havalarda, mümkünse sabah saatlerinde toprağın üzerini nemlendirme maksadıyla fısfıslama ile yapılmaya başlanmalı ve esas yaz sulamalarına ise bu işlemi 3-4 gün aralıklarla 4-5 defa tekrarladıktan sonra  başlamalısınız. Yaz aylarında sulamalarınızı 10 gün arayla, kaktüsün toprağını da gözlemleyerek yapmalısınız. Sulamalar arasında sıcaklık artışına bağlı olarak gün sayısı azaltılabilir fakat dikkat etmeniz gereken en önemli durum iki sulama arasında toprağın tamamen kurumasına izin vermektir.

Woman watering cactus in office, close-up

Eylül ayına gelindiğinde ise sulama aralıkları uzatılarak, verilen su miktarı da azaltılmalıdır. Ekim sonlarına doğru sulama, bahar aylarının başlangıcında yapıldığı gibi püskürtmelerle devam ettirilmeli ve kış aylarında kesimelidir. Kış aylarını geçirmesi için bitki kuru, havadar ve serin bir kışlık mekana taşınmalı ve sulama çok az miktarlarda 30-40 günde bir yapılmalıdır.

Kaktüslerinizin Ekim-Nisan ayları arasında yani uyku döneminde serin ve kuru ortamda bulunmasına dikkat edin ve saksı değiştirmek için bu dönemi seçin.

Nisan-Eylül arasındaki gelişme ve çiçek döneminde ise uygun sulama, bol ışık sağlayarak büyümesini destekleyin ve gübreleme yaparak kışa hazırlanmalarını sağlayın.

Kaktüslerle ilgili daha çok bilgi isterseniz Kaktüs ve Sukulent Derneği’nin websitesine göz atabilir veya daha detaylı bilgiyi info@terraquadesign.com adresinden bize ulaşarak da alabilirsiniz.