mineral taşlar

bg_image

Ametist
Amethyst

En bilindik ve güçlü taşlardan biridir. Kuvars ailesinden gelir. Negatif elektrik yükünü azaltarak beyin gücünü yükseltir ve bilinç seviyesini arttırır. Yatıştırıcı etkisi vardır. Odaklanmayı sağlar. Bulunduğu çevredeki negatif enerjiyi pozitife dönüştürür. Enerjisi huzur verir.

bg_image

Aragonit
Aragonite

2,7 milyar yaşında bilge bir taştır. Genel bir şifa taşıdır, bütün taşların özelliklerini içinde barındırır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve radyasyona karşı kaktüsler gibi koruma sağlar. Fiziksel dengenin korunmasına yardımcı olur. Ağrılara ve yaralara faydalıdır.

bg_image

Azurit
Azurite

Bir çeşit bakırdır. Yorulan gözlere iyi gelir, adet dönemi sancılarını azaltır. Taşı gözlerinize ya da karnınıza koyup yarım saat bekleyip faydasını görebilirsiniz. Duyguları ifade etmeyi kolaylaştırır. Suskun kişilerin rahat konuşmasını sağlar. Sinir sistemindeki akışı arttırır ve oksijen kullanımını yükseltir.

bg_image

Dumanlı Kuvars
Smoky Quartz

Gerginliği giderir, korku, panik, kızgınlık gibi olumsuz duyguları huzur ve neşe gibi olumlu duygulara dönüştürür. İnatçı ve dik başlı davranışların yumuşamasını sağlar. Zehirli maddelerin vücuttan atılmasına yardımcıdır.

bg_image

Kristal Kuvars
Crystal Quartz

Yer kabuğunun %10’undan fazlasını oluşturan sert ve katı bir mineral grubudur. Duygusal dengeleyicidir ve beyin fonksiyonlarını uyarır. Teknolojik aletlerden yayılan radyasyonu toplar. Tene temas ederek taşındığında kişiyi, çevrenin negatif enerjisinden korur. Baş ağrısını hafifletir. Sindirim ve kan dolaşımına yardımcıdır.

bg_image

Krokoit
Crocoite

Çok değerli bir mineraldir. Vücudunuzdaki bütün sistemleri dengeler ve dikkatinizi vermek istediğiniz işe karşı tutkuyla bağlanmanızı sağlar. Evrenin enerjisini vücudunuza taşır. Kişiyi yüksek bir farkındalığa taşır. Değişimlere stressiz göğüs germenizi sağlar.

bg_image

Mikaşist
Micashist

Hayatın olumsuzluklarına takılıp bu olumsuzluklardan etkilenmemizi önler. Yaşamın olumlu yönlerini görmemizi sağlar ve yorulduğunuz anlarda canlılık hissi verir. Zihinsel ve ruhsal gelişim arasındaki dengeyi sağlar. Neşe veren taş olarak da bilinir.

bg_image

Pirit
Pyrite

Zenginlik taşı olarak bilinir. Bolluk bereket ve başarı sağlar. Oldukça göz alıcı bir taştır. Beyin fonksiyonlarını arttırıcı gücü vardır. İrade gücünü yüksek tutar ve yaşam enerjisi, canlılık verir. Yönetme yeteneğini güçlendirir ve kişilerle uyum içinde çalışmanızı sağlar.

Mineral taşlar hakkında genel bilgi

Doğal minerallerin farklı özellikleri var. İç enerjimizi, auramızı dengelemekte ve özelliklerine göre bazı bedensel ağrıları da hafifletmekte bize yardımcı olduklarına inanılır. Doğal tedavide destekleyici, şifa vericidirler.

Farklı kültürlerde bazı taşlar daha çok kullanılmıştır. Eski Yunan’da ametist ve sitrin önem kazanırken, Çin’de yeşim taşı, Roma Hükümdarlığı’nda hematit, Kızılderililer’de jasper, Müslümanlar içinse akik taşı değerli taş olarak yaygın olarak kullanılmıştır. Şifalı taşların bu kadar çekici olması göz alıcı renklerinden ve nadir bulunur olmalarından kaynaklanıyor.

Peki taşları nasıl kullanıyoruz? İlk önce taşı aldığımızda onu temizlemeli, enerjisini nötrlemeli ve uyumlamalıyız. Yüzyıllarla ölçülen zaman dilimlerinde taşlar meydana gelirken bir çok enerjiyi toplarlar.

Bazı taşlar radyasyonu emerken, bazıları negatif enerjiyi üzerine çeker. Taşların temizliği konusunda bir çok kaynak var ve taşa göre de temizleme yöntemleri değişiyor. Fakat genel olarak bazı teknikler kabul görmüş durumda. (aşağıda görebilirsiniz) Taşlarınızı temizledikten sonra yani negatif enerjiden arındırdıktan sonra Reiki, Dolunay’da bekletme, kuvars kristali üzerine koyma ve niyet etme gibi yöntemlerle pozitif enerjisini yükseltebilirsiniz. Taşınızı kendinizle uyumlamanız da önemli bir adım. Kalbinize yakın bir yerde tutarak taşınıza sevgi aktararak uyumlama yapabilirsiniz.

Taşınızı uyumladıktan sonra 7-10 günde bir temizlemeyi unutmayın ve başka kişilerin dokunmamasına özen gösterin. Teninize değer vaziyette taşımak ve doğal, işlenmemiş taşları seçmek önemlidir. Ayrıca unutulmamalıdır ki bu taşların şifası tıbbi bir tedavi yöntemi değildir, alternatif bir enerji kaynağıdır.

Taş temizleme yöntemleri

Toprakta bekletme: Taşınızı negatif enerjiden arındırmak için en az 24 saat toprağa gömebilirsiniz. Bahçeye gömmek daha iyidir fakat çevrenizde bahçe yoksa, saksı toprağı da kullanbilirsiniz. Fakat unutulmamalıdır ki saksıdaki toprak bir süre sonra değiştirilmelidir. Değiştirme yapmazsanız saksınızdaki çiçek bu enerjiden zarar görebilir.

Tuzlu su: Bir diğer yöntem bir bardak suya bir kaşık deniz suyu eklenerek, taşın 12 saat içerisinde bekletilmesidir. Bir çok taş için bu temizlik geçerlidir fakat bazı taşlarda iyi bir etki bırakmayabilir (opal, kalsit, florit, labrodonit, modavit, selenit taşlarında tuzlu su kullanmayın). Daha sonra tuzlu sudan çıkardığınız taşınızı akan suda yıkamalısınız.

Tütsüleme: Başlamadan önce niyet etmeyi unutmayın. Taşınızı önce akan suyun altında 5 dakika kadar tutun ve sonra adaçayı, sedir ya da  sandal tütsüsünün dumanına 5 dakika kadar tutun. Tütsü dumanı taşın her yanını sarmalı ve bu sırada siz de güzel enerjinizi taşa aktarmalısınız.