Evcil hayvanlar için zararlı bitkiler

Hangi bitkiler evcil hayvanınıza zararlıdır? Kediniz ya da köpeğiniz ile yaşarken evinizde bulunan bitkilere ya da yeni bitki alırken hangilerini seçeceğnize dikkat etmeniz gerekir. Bazı bitkiler hayvanlar için ölümcül boyutlarda hasta edici olabiliyor. Size rehber olabilmesi için, genelde evlerde yer alan ve hayvanlar için en zararlı bitkileri kapsayan bir liste hazırladık. Listenin tamamına bakmak için buraya tıklayabilirsiniz. Bizim sizin için seçtiklerimiz;

Aloe PlantAloe Plant

Aloe bitkisi kediler ve köpekler için bilinen en toksik bitkilerden birisidir. Bu bitkiden yemeleri halinde kusma ve kırmızıya dönük  renkli idrar sorunu ortaya çıkar.

 

 

 

 

Asparagus Fern

Asparagus

Asparagus, diğer adıyla tül kuşkonmaz. Bu bitkiyi hayvanınız yerse kusma, ishal ya da bölgesel ağrı olabilir. Eğer bu yeme işlemi devamlı hale gelirse, hayvanın derisinde alerjik belirtiler gösterir.

 

 

 

 

acelya_azelia

Açelya

Açelya bitkisi parklarda ve bahçelerde sıklıkla karşılaşabileceğimiz bir bitkidir. Sadece kediler ve köpeklere değil, at, koyun, keçi gibi hayvanlara da zararlıdır. Bir kaç yaprak yemeleri bile oldukça ciddi problemlerle karşılaşmalarına sebep olabilir.

Evcil hayvanınız iştah kaybı, ishal, depresif bir ruh hali, zayıflık belirtileri, koordinasyon kaybı, bacaklarda güç kaybetme gibi belirtiler gösterirse, açelya yiyip yemediğinden şüphelenebilirsiniz.

bd7910be486537cf28a27f1f605668f4

 

 

Begonya

Bu bilindik bahçe ve saksı çiçeği hem kediler hem köpekler için zararlıdır. En toksik bitkilerden biridir. Özellikle köklerini hayvanınızın yemediğinden emin olun. Ağız kenarlarında tahriş, dudak ve dilde kaşıntı, fazla salya akıtma, kusma ve yutmada zorluk gibi belirtileri vardır.

 

 

kasımpatı

Kasımpatı

Kasımpatının kokusu pek çok canlıyı cezbetmez ama yine de dikkatli olmak faydalıdır. Evcil hayvanınız kasımpatı yerse ölümcül sebepleri olmaz ama yine de sorun çıkaracak bilindik bitkilerdendir. Belirtileri koordinasyon kaybı ve depresif hareketlerdir. Aynı zamanda kusma ve ishale de sebebiyet verir.

 

 

DracaenaDracaena

Mısır yapraklarına benzeyen yapraklara sahip Dracaena bitkisi aynı zamanda dragon bitkisi olarak da bilinir. Salyanın artması, kusma (kanlı da olabilir), iştah kaybı ve depresyon

gibi belirtileri vardır. Özellikle yavru hayvanlar için oldukça zararlıdır.

 

 

 

 

CyclamenSıklamen

Sıklamen kışın camlarımızı süsleyen ve renkli çiçekler açan bir bitkidir. Hayvanlar için oldukça zararlıdır. Bu toksik bitki evcil hayvanınız tarafından yutulursa
salyanın artmasına, kusma ve ishale sebep olur. Bu bitkinin köklerinden fazlaca yiyen bir hayvan için sonuç ölümcül olabilir. Dikkatli olmak gereklidir.

 

 

 

Dieffenbachia

 

 

Difenbahya

Difenbahya pek çoğumuzun tanıdığı ve bildiği bir bitkidir. Hayvanlar için zehirli içeriğe sahiptir. Özellikle ağız ve dilde sorun yaratır. Fazla salya üretimine, yutmada zorluğa ve kusmaya sebep olur.

 

 

 

 

Elephant Ear

Fil kulağı

Caladium olarak da bilinen Fil kulağı bitkisi, difenbahya gibi hayvanlar için zararlı kimyasallar içerir ve belirtileri aynıdır.Fazla salya üretimine, yutmada zorluğa ve kusmaya sebep olur.

 

 

 

 

Sarmaşıksarmaşık

Bir kedinin ya da köpeğin duvara yaslanmış sarmaşık yediğini pek görmemiz mümkün değildir ama yine de bu bitkinin zararlı olduğunu bilmek gerekir. Sarmaşık bitkisi yiyen bir hayvanda kusma, karın ağrısı, fazla salya üretimi ya da ishal gibi semptomlar ortaya çıkar.

 

 

 

Stargazer LilyZambak

Zambak ailesinden bir çok bitki kediler için zararlı, bir kaçı ise köpeklere zararlıdır. Kediler için genelde ilk tepki kusma, uyuşukluk, iştah kaybı, böbrek yetmezliği gibi belirtilere sebep olur ve önlem alınmadığı takdirde öldürücü olabilir. Ağız çevresinde kaşıntı, salyada
artma ve yutmada zorluk meydana gelir.

 

 

 

jade_plant

Yeşim bitkisi

Latince ismi Crassula ovata, bizlerce bilinen diper ismi para ağacı olan yeşim bitkisi hem kedi hem köpekler için zararlıdır. Kalp ritminde bozukluk, kusma, depresyon, atak hareketler gibi belirtileri vardır.

 

 

cat-cat_guide-a_ginger_cat_sitting_next_to_an_indoor_plant

Peki kedi ve köpeklerinizi bu bitkilerden uzak tutmak için ne yapmanız gerekiyor? Evinizde bu bitkilere sahipseniz ve onları atmak ya da vermek istemiyorsanız, evcil hayvanınızın dikkatini farklı bir bitkiye seçebilirsiniz. Onlara zararlı olan bitkiler gibi kedi ve köpeklere yararlı olan bitkiler de bulunuyor. Köpekler genelde ot yeme ihtiyaçlarını gezerken park ve bahçelerden giderebilir. Fakat ev kedileri pek dışarı çıkmaz ve aslında ot yemek onlara da yararlıdır. Bu şekilde yuttukları tüyleri çıkartmalarının kolaylaştığını biliyorsunuzdur. Peki kedilere yararlı olan bu bitkiler hangileridir?

shutterstock_96708064Kedi çimi

Kedi otu olarak da bilinen kedi çimini pek çok hayvan malzemeleri sağlayan mağazadan edinebilirsiniz. Bulamazsanız çim tohumu alarak bir saksıda kendiniz de yetiştirebilirsiniz. Kedilerin sindirimine yararlı olmasıyla bilinir.

Kedi otu

Kedi otu, kedi çimiyle karıştırılmamalıdır. Çim kedilerin sindirimine yardımcı olurken, kedi otu (catnip) onların rahatlamasına yarayan nane benzeri bir ottur.

Nanegiller

Kedilerin bir diğer sevdiği bitki çeşidi nane ailesidir. Catmint yani kedi nanesi diye bildiğimiz bitkinin yanı sıra, bizim yediğimiz nane bitkisi de onlar için oldukça faydalıdır.